Vajinoplasti (Vajen Daraltma – Sıkılaştırma)

Vajinoplasti (Vajen Daraltma – Sıkılaştırma)2018-01-18T16:46:48+00:00

Vajina 8- 10 cm uzunluğunda kaslar ile çevrili bir kanaldır. Vajina halk arasında doğum kanalı diye de adlandırılır. Hemen girişinde hymen (kızlık zarı) bulunur. Kanalın diğer kısmında içeride kalan bölümde rahmin servikal kısmı vardır. Vajina sıkılaştırma ve daraltma uygulamalarının temel amacı gevşek vajinayı daraltmaktır.

Vagina neden gevşer?

Vajina kas yapısı doğuştan gevşek olabileceği gibi sıklıkla daha sonra ortaya çıkar. Yaşlanma, travma, gebelik, vajinal doğum ve karın içi basıncını arttıran durumlarda vajina kas yapısında bozulma, gevşeme ve değişik derecelerde fonksiyon kaybı açığa çıkar.

Karın içi basıncını arttıran durumlar nelerdir?

Kronik akciğer hastalıkları (uzun süreli öksürüğe neden olduğu için), fazla kilo , çok ağır yük kaldırmak, hızlı doğum, uzamış doğum, fazla kilolu bebek doğurmak, çok sayıda doğum yapmak, çoğul doğum yapmak sayılabilir. Vajinal doğum yapılmasa dahi gebelik vajina üzerinde genişletici bir etki gösterebilir. Gevşeme sıklıkla doğuma bağlı gelişir. Vajinal doğumlarda yapılan epizyotomi çok iyi onarılsa da bazen vajen girişinde genişlemeye neden olabilir. Epizyotomi hattının tam anatomiye uygun iyileşmediği durumda vajina girişi açık kalabilir. Bu durum aşırı ıslaklığa ve sonuçta sık vajinal enfeksiyon gelişimine neden olabilir. Gevşek vajinadan dolayı bazen cinsel ilişki esnasında rahatsız edici boyutlarda ses çıkabilir.

Vajina estetiğine nasıl karar verilir?

Bu durum kadının ihtiyacı ve muayene bulgularına göre değerlendirme sonucunda netleşir. Genişliğin derecesi ve beraberinde başka bir problemin varlığı muayene sonunda saptanır ve hastanın isteğine göre bir tedavi planı çıkarılır. Buradaki amaç kişinin kendini iyi hissetmesi ve mutluluğudur. Vajina daraltma sonrası cinsel duyarlılıkta ciddi bir iyileşme olur ve ses gibi rahatsızlık veren tablolar ortadan kalkar. Vajina genişliği çok fazla ise (bu durum muayene ile anlaşılır) cerrahi daraltma gerekli olabilir. Bazı durumlarda ise sadece lazer uygulaması ile vajinal sıkılaştırma yeterli olur. Cerrahi uygulamada tam iyileşme hali 6- 8 haftada olur ve 6 haftadan önce cinsel ilişki önerilmez. Lazer uygulamalarında ise bir hafta cinsel perhiz yeterlidir. Cerrahi uygulama lokal anestezi ve genel anestezi altında olabilir. Vajinal lazer uygulamalarında ise anesteziye gerek yoktur.

Doktorunuza Soru Sorun !

Sorduğunuz sorular doktor hasta ilişkisi içerisinde olduğu için gizli kalır ve kayıt altına alınmaz.